
S-Monovette® Serum CAT, 1.2 ml, cap red, (LxØ): 66 x 8 mm, with plastic label
S-Monovette® Serum CAT, preparation: Clotting activator, 1.2 ml, screw cap with membrane, red cap, ISO color code, without cap: 66…
Home / Products / Venous blood / Micro needle, 21G x 3/4“, green, 1 pc/blister
Micro needle, for collecting very small blood volumes, needle (ØxL): 21G x 3/4”, color code: green, 1 pc/blister, sterile, pyrogen/endotoxin-free, 50 pcs/box
| Parameter | Value |
|---|---|
| Application | for collecting very small blood volumes |
| Color coding | green |
| Safety product | no |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Outer needle diameter | 21 G / 0.8 mm |
| Needle length | 19 mm |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Color coding | green |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Product category | Medical device (MD) |
| CE certificate | CE0124 – DEKRA |
| Purity standard | sterile, pyrogen/endotoxin-free |
| Sterilization | Gamma irradiation |
| Pyrogen-free | yes |
| Batch labeled | yes |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Minimum order quantity | 50 |
| Smallest packaging type | blister |
| Units per inner box | 50 |
| Units per outer box | 500 |
| Units per pallet | 55000 |
| Box depth | 139 mm |
| Box width | 108 mm |
| Box height | 66 mm |
| Outer box depth | 338 mm |
| Outer box width | 230 mm |
| Outer box height | 160 mm |
| Outer box volume | 0.0124 m³ |
| Product weight | 0.0013 kg |
| Outer box weight | 1.37 kg |
| EAN inner box | 4038917315517 |
| EAN outer box | 4038917315500 |

S-Monovette® Serum CAT, preparation: Clotting activator, 1.2 ml, screw cap with membrane, red cap, ISO color code, without cap: 66…

The Tempus1800 connection module is designed with the future in mind. It is compatible with laboratory automation systems, including high-throughput…

HENm* is a compact tube labeling device that automatically labels S-Monovette tubes before blood collection, as a desktop device. Based…