
Tempus1800® Solus
Tempus1800® Solus can be integrated as part of a broader automated solution in sample reception. The system is used for…
Home / Products / Venous blood / S-Monovette® CPDA, 5.7 ml, cap yellow, (LxØ): 90 x 13 mm, with paper label
S-Monovette® CPDA, preparation: CPDA stabilizer, 5.7 ml, membrane screw cap, yellow stopper, ISO color code, without cap: 90 x 13 mm, with paper label, label/print: yellow/black, 50 pcs/set, sterile
| Parameter | Value |
|---|---|
| Sampling method | venous |
| Preparation type | CPDA stabilizer |
| Color code | ISO |
| Label/Print | with paper label |
| Label/Print color | yellow/black |
| Scale | fill mark |
| Cap | membrane screw cap |
| Closure type | screw cap |
| Hermetic seal | yes |
| Connection | membrane screw cap |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Sample volume | 5.7 ml |
| Outer cap diameter | 16 mm |
| Diameter | 13 mm |
| Length with cap | 106 mm |
| Length without cap | 90 mm |
| Length with cap and plunger | 127 mm |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Product color | transparent |
| Cap material | High-density polyethylene (HD-PE) |
| Cap color | yellow |
| Membrane material | rubber |
| Tube material | Polypropylene (PP) |
| Plunger material | High-density polyethylene (HD-PE) |
| Plunger rod material | Polystyrene (PS) |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Compliance | IATA, ADR |
| Product category | In-vitro diagnostics (IVD) |
| CE certified | CE – manufacturer’s self-declaration |
| Purity standard | sterile |
| Sterilization | Electron beam irradiation |
| Serial production | yes |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Minimum order quantity | 500 |
| Type of smallest packaging | box |
| Pieces per inner package | 50 |
| Pieces per outer package | 500 |
| Pieces per pallet | 36,000 |
| Box depth | 171 mm |
| Box width | 130 mm |
| Box height | 73 mm |
| Package depth | 388 mm |
| Package width | 358 mm |
| Package height | 150 mm |
| Package volume | 0.0208 m³ |
| Product weight | 0.0055 kg |
| Package weight | 3.52 kg |
| EAN inner box | 4038917134774 |
| EAN outer box | 4038917025959 |

Tempus1800® Solus can be integrated as part of a broader automated solution in sample reception. The system is used for…

Multi-adapter, Luer connection, for S-Monovette®, 1 piece/blister, 100 pieces/package, sterile, non-pyrogenic, endotoxin-free.

S-Monovette® Serum CAT, preparation: Coagulation activator, 7.5 ml, membrane screw cap, red stopper, ISO color code, without cap: 92 x…