
Vent for Blood Gas Monovette®, transparent/orange, length: 24.5 mm
Vent for Blood Gas Monovette®, transparent/orange, length: 24.5 mm, accessory for Blood Gas Monovette®, 500 pcs/box
Home / Products / Diagnostics / Blood gases / Blood Gas Monovette®, lithium heparin with balanced calcium, 2 ml, white/orange cap, connection: Luer (male)
Blood Gas Monovette®, preparation: lithium heparin with balanced calcium, nominal volume: 2 ml, white/orange cap, label/print: transparent/orange, connection: Luer (male), (L x Ø) without cap: 66 x 11 mm, with integrated ventilator, 1 piece/blister, sterile, 100 pieces/box
| Parameter | Value |
|---|---|
| Sampling type | arterial and venous |
| Preparation type | lithium heparin with balanced calcium |
| Preparation concentration | 50 IU/ml of blood |
| Label / Print | with plastic label |
| Label/Print color | transparent/orange |
| Measurement marking | fill mark |
| Design | integrated ventilator |
| Application | blood gas analysis |
| Connection | Luer (male) |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Sample volume | 2 ml |
| Diameter | 11 mm |
| Length with cap | 82 mm |
| Length without cap | 66 mm |
| Length with cap and plunger | 100 mm |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Product color | transparent |
| Closure material | high-density polyethylene (HD-PE) |
| Cap color | white/orange |
| Tube material | polypropylene (PP) |
| Plunger material | high-density polyethylene (HD-PE) |
| Plunger rod material | polystyrene (PS) |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Product category | in-vitro diagnostics (IVD) |
| CE certificate | CE – manufacturer’s self-declaration |
| Purity standard | sterile |
| Sterilization | electron beam irradiation |
| Serially labeled | yes |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Minimum order quantity | 500 |
| Type of smallest sub-package | blister |
| Pieces / inner box | 100 |
| Pieces / outer box | 500 |
| Pieces / pallet | 18,000 |
| Box depth | 351 mm |
| Box width | 111 mm |
| Box height | 171 mm |
| Outer box depth | 578 mm |
| Outer box width | 368 mm |
| Outer box height | 195 mm |
| Box volume | 0.0415 cbm |
| Product weight | 0.0046 kg |
| Box weight | 3.66 kg |
| Inner box EAN | 4038917125970 |
| Outer box EAN | 4038917075701 |

Vent for Blood Gas Monovette®, transparent/orange, length: 24.5 mm, accessory for Blood Gas Monovette®, 500 pcs/box

Universal adapter for hemoculture, for bottles with wide or narrow necks, with mounted adapter with membrane, connection: hemoculture bottle, for…

Gas sampling device, GS 212, includes power adapter GN 100–240/15 V, flow rate: 0.2–12 l/min, sampling volume: 1–9,999 l