
S-Monovette® EDTA K2E, 1.2 ml, cap violet, (LxØ): 66 x 8 mm, with plastic label
S-Monovette® EDTA K2E, preparation: K2 EDTA, 1.2 ml, membrane screw cap, violet stopper, ISO color code, without cap: 66 x…
Home / Products / Venous blood / S-Monovette® Citrate 9NC 0.106 mol/l 3.2%, 10 ml, cap green, (LxØ): 92 x 16 mm, with paper label
S-Monovette® Citrat 9NC, priprema: Citrat 9NC, 10 ml, membranski navojni poklopac, zeleni čep, kod boje EU, bez čepa: 92 x 16 mm, sa papirnom etiketom, etiketa/štampa: zelena, 50 kom/komplet, sterilno
| Parameter | Value |
|---|---|
| Type of sampling | venous |
| Type of preparation | Citrate 9NC |
| Preparation concentration | 0.106 mol/l |
| Color code | EU |
| Label/Print | with paper label |
| Print/Label color | green |
| Scale | fill mark |
| Cap | membrane screw cap |
| Closure type | screw cap |
| Recommended centrifugation | 1800 x g |
| Centrifugation temperature | 20 °C |
| Centrifugation time | 10 minutes |
| Leak-proof | yes |
| Connection | membrane screw cap |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Sample volume | 10 ml |
| Outer cap diameter | 19 mm |
| Diameter | 16 mm |
| Length with cap | 108 mm |
| Length without cap | 92 mm |
| Length with cap and plunger | 129 mm |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Product color | transparent |
| Cap material | High-density polyethylene (HD-PE) |
| Cap color | green |
| Membrane material | rubber |
| Tubing material | Polypropylene (PP) |
| Plunger material | High-density polyethylene (HD-PE) |
| Plunger rod material | Polystyrene (PS) |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Complies with regulations | IATA, ADR |
| Product category | In-vitro diagnostics (IVD) |
| CE certified | CE – manufacturer’s self-declaration |
| Purity standard | sterile |
| Sterilization | Electron beam irradiation |
| Serial product | yes |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Minimum order quantity | 500 |
| Smallest packaging type | box |
| Pieces per inner packaging | 50 |
| Pieces per outer packaging | 500 |
| Pieces per pallet | 24000 |
| Box depth | 204 mm |
| Box width | 134 mm |
| Box height | 88 mm |
| Package depth | 648 mm |
| Package width | 303 mm |
| Package height | 150 mm |
| Package volume | 0.0295 m³ |
| Product weight | 0.0088 kg |
| Package weight | 5.37 kg |
| Inner box EAN | 4038917125239 |
| Box EAN | 4038917019859 |

S-Monovette® EDTA K2E, preparation: K2 EDTA, 1.2 ml, membrane screw cap, violet stopper, ISO color code, without cap: 66 x…

S-Monovette® Citrat 9NC, priprema: Citrat 9NC, 10 ml, membranski navojni poklopac, zeleni čep, kod boje EU, bez čepa: 92 x…

Universal adapter for hemoculture, for bottles with wide or narrow necks, with mounted adapter with membrane, connection: hemoculture bottle, for…