
Tempus1800® Control Unit
Full control at your fingertips: all systems clearly displayed on an attractive and user-friendly screen. Complete control at your fingertips…
Home / Products / Venous blood / S-Monovette® EDTA K3E, 1.2 ml, cap violet, (LxØ): 66 x 8 mm, with plastic label
S-Monovette® EDTA K3E, preparation: K3 EDTA, 1.2 ml, with mixing bead, membrane screw cap, violet cap, ISO color code, without cap: 66 x 8 mm, with plastic label, label/print: white/violet, 50 pcs/set, sterile
| Parameter | Value |
|---|---|
| Sampling type | venous |
| Preparation type | K3 EDTA |
| Preparation concentration | 1.6 mg/ml of blood |
| Color code | ISO |
| Label/Print | with plastic label |
| Label/Print color | white/violet |
| Scale | yes |
| Cap | membrane screw cap |
| Closure type | screw cap |
| Hermetic seal | yes |
| Connection | membrane screw cap |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Sample volume | 1.2 ml |
| Outer cap diameter | 13 mm |
| Diameter | 8 mm |
| Length with cap | 82 mm |
| Length without cap | 66 mm |
| Length with cap and plunger | 103 mm |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Product color | transparent |
| Closure material | High-density polyethylene (HD-PE) |
| Cap color | violet |
| Membrane material | rubber |
| Tube material | Polypropylene (PP) |
| Plunger material | rubber |
| Plunger rod material | Polystyrene (PS) |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Meets requirements | IATA, ADR |
| Product category | In-vitro diagnostics (IVD) |
| CE certified | CE – manufacturer’s self-declaration |
| Purity standard | sterile |
| Sterilization | Electron irradiation |
| Serial production | yes |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Minimum order quantity | 500 |
| Smallest packaging type | box |
| Pieces per inner package | 50 |
| Pieces per outer package | 500 |
| Pieces per pallet | 56,000 |
| Box depth | 145 mm |
| Box width | 108 mm |
| Box height | 63 mm |
| Package depth | 333 mm |
| Package width | 303 mm |
| Package height | 125 mm |
| Package volume | 0.0126 m³ |
| Product weight | 0.0033 kg |
| Package weight | 2.18 kg |
| Inner box EAN | 4038917132824 |
| Box EAN | 4038917024464 |

Full control at your fingertips: all systems clearly displayed on an attractive and user-friendly screen. Complete control at your fingertips…

Safety-Multifly® needle, needle (ØxL): 20G x 3/4”, color code: yellow, tube length: 200 mm, with Multi-adapter, DEHP-free, 1 pc/blister, sterile,…

Tempus1800® Quantit SL meets the need for automated loading and transport of small samples to a single destination, simplifying workflow…