
Urine Monovette®, 10 ml, cap blue, (LxØ): 102 x 15 mm, 1 piece(s)/blister
Urine Monovette®, nominal volume: 10 ml, no additive, urine tube, (LxØ): 102 x 15 mm, transparent, with scale, material: PP,…
Home / Products / Venous blood / S-Monovette® Serum CAT, 1.2 ml, cap red, (LxØ): 66 x 8 mm, with plastic label
S-Monovette® Serum CAT, preparation: Clotting activator, 1.2 ml, screw cap with membrane, red cap, ISO color code, without cap: 66 x 8 mm, with plastic label, label/print: white/red, 50 pcs/set, sterile
| Parameter | Value |
|---|---|
| Sampling type | venous |
| Preparation type | Clotting activator |
| Color code | ISO |
| Label/Print | with plastic label |
| Label/Print color | white/red |
| Scale | filling mark |
| Cap | screw cap with membrane |
| Closure type | screw cap |
| Recommended centrifugation | 2000 x g |
| Centrifugation temperature | 20 °C |
| Centrifugation time | 10 minutes |
| Leak-proof | yes |
| Connection | screw cap with membrane |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Sample volume | 1.2 ml |
| Outer cap diameter | 13 mm |
| Diameter | 8 mm |
| Length with cap | 82 mm |
| Length without cap | 66 mm |
| Length with cap and plunger | 103 mm |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Product color | transparent |
| Cap material | High-density polyethylene (HD-PE) |
| Cap color | red |
| Membrane material | rubber |
| Tube material | Polypropylene (PP) |
| Plunger material | rubber |
| Plunger rod material | Polystyrene (PS) |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Meets requirements | IATA, ADR |
| Product category | In-vitro diagnostics (IVD) |
| CE certified | CE – manufacturer’s self-declaration |
| Purity standard | sterile |
| Sterilization | Electron beam irradiation |
| Mass-produced | yes |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Minimum order quantity | 500 |
| Type of smallest packaging | box |
| Pieces per inner packaging | 50 |
| Pieces per outer packaging | 500 |
| Pieces per pallet | 56000 |
| Box depth | 145 mm |
| Box width | 108 mm |
| Box height | 63 mm |
| Packing depth | 333 mm |
| Packing width | 303 mm |
| Packing height | 125 mm |
| Packing volume | 0.0126 m³ |
| Product weight | 0.0032 kg |
| Packing weight | 2.16 kg |
| EAN inner box | 4038917132787 |
| EAN outer box | 4038917024426 |

Urine Monovette®, nominal volume: 10 ml, no additive, urine tube, (LxØ): 102 x 15 mm, transparent, with scale, material: PP,…

ESR rack, suitable for S-Monovette®, without back panel

Tempus1800® Quantit is developed to meet the need for sending multiple samples simultaneously, without any packaging. Up to 25 samples…