
Multifunctional adapter, Luer
Multi-adapter, Luer connection, for S-Monovette®, 1 piece/blister, 100 pieces/package, sterile, non-pyrogenic, endotoxin-free.
Home / Products / Venous blood / S-Monovette® Serum CAT, 9 ml, cap red, (LxØ): 92 x 16 mm, with paper label
S-Monovette® Serum CAT, preparation: Coagulation activator, 9 ml, membrane screw cap, red stopper, ISO color code, without cap: 92 x 16 mm, with paper label, label/print: red, 50 pcs/set, sterile
| Parameter | Value |
|---|---|
| Sampling method | venous |
| Preparation type | Coagulation activator |
| Color code | ISO |
| Label/Print | with paper label |
| Label/Print color | red |
| Scale | fill mark |
| Cap | membrane screw cap |
| Closure type | screw cap |
| Recommended centrifugation | 2000 x g |
| Centrifugation temperature | 20 °C |
| Centrifugation time | 10 minutes |
| Hermetic seal | yes |
| Connection | membrane screw cap |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Sample volume | 9 ml |
| Outer cap diameter | 19 mm |
| Diameter | 16 mm |
| Length with cap | 108 mm |
| Length without cap | 92 mm |
| Length with cap and plunger | 129 mm |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Product color | transparent |
| Cap material | High-density polyethylene (HD-PE) |
| Cap color | red |
| Membrane material | rubber |
| Tube material | Polypropylene (PP) |
| Plunger material | High-density polyethylene (HD-PE) |
| Plunger rod material | Polystyrene (PS) |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Meets requirements | IATA, ADR |
| Product category | In-vitro diagnostics (IVD) |
| CE certified | CE – manufacturer’s self-declaration |
| Purity standard | sterile |
| Sterilization | Electron beam irradiation |
| Mass-produced | yes |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Minimum order quantity | 500 |
| Type of smallest packaging | box |
| Pieces per inner packaging | 50 |
| Pieces per outer packaging | 500 |
| Pieces per pallet | 24000 |
| Box depth | 204 mm |
| Box width | 134 mm |
| Box height | 88 mm |
| Packaging depth | 648 mm |
| Packaging width | 303 mm |
| Packaging height | 150 mm |
| Packaging volume | 0.0295 m³ |
| Product weight | 0.0088 kg |
| Packaging weight | 5.35 kg |
| Inner box EAN | 4038917125109 |
| Box EAN | 4038917019750 |

Multi-adapter, Luer connection, for S-Monovette®, 1 piece/blister, 100 pieces/package, sterile, non-pyrogenic, endotoxin-free.

Microvette® 200 EDTA K3E, for capillary blood collection, K3 EDTA, violet cap, flat base

ESR pipette with inserted plunger