
Vent for Blood Gas Monovette®, transparent/orange, length: 24.5 mm
Vent for Blood Gas Monovette®, transparent/orange, length: 24.5 mm, accessory for Blood Gas Monovette®, 500 pcs/box
Home / Products / Clinic and Transfusion / Heating / SAHARA-III 230 V
SAHARA-III 230 V, for thawing and warming blood products in plastic bags prior to transfusion, max. capacity: 3 storage bags, suitable for plasma, whole blood, red cell concentrates, and cryoprecipitates
| Parameter | Value |
|---|---|
| Application | Warming |
| Power supply voltage | 230 V |
| Power consumption during operation | 655 W |
| Frequency | 50 Hz – 60 Hz |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Product width | 32 cm |
| Product height | 32.5 cm |
| Product length | 49.3 cm |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Product category | Medical equipment, CE |
| CE certificate | CE – manufacturer’s declaration |
| Serially marked | no |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Minimum order quantity | 1 |
| Type of smallest packaging | box |
| Pieces in inner box | 1 |
| Pieces in outer box | 1 |
| Pieces on pallet | 1 |
| Outer box depth | 800 mm |
| Outer box width | 450 mm |
| Outer box height | 460 mm |
| Outer box volume | 0.1656 m³ |
| Product weight | 14.64 kg |
| Outer box weight | 16.6 kg |
| EAN of inner box | 4038917968294 |
| EAN of outer box | 4038917968300 |

Vent for Blood Gas Monovette®, transparent/orange, length: 24.5 mm, accessory for Blood Gas Monovette®, 500 pcs/box

Full control at your fingertips: all systems clearly displayed on an attractive and user-friendly screen. Complete control at your fingertips…

Urine Monovette®, nominal volume: 10 ml, no additive, urine tube, (LxØ): 102 x 15 mm, transparent, with scale, material: PP,…