
Multifunctional adapter, Luer lock
Multi-adapter, Luer lock connection, for S-Monovette®, 1 piece/blister, 100 pieces/package, sterile, non-pyrogenic, endotoxin-free.
Home / Products / Diagnostics / Urine / Urine Monovette®, Boric acid, 3.2 ml, cap green, (LxØ): 75 x 13 mm, 1 piece(s)/blister
Urine Monovette®, boric acid, nominal volume: 3.2 ml, urine tube, (LxØ): 75 x 13 mm, transparent, with fill marks, material: PP, Luer screw cap, green stopper, with collection tip, with paper label, sterile, 1 piece/blister
| Parameter | Value |
|---|---|
| Sampling method | Aspiration |
| Preparation type | Boric acid |
| Label/Print | with paper label |
| Label/Print color | green |
| Scale | fill marks |
| Cap | Luer screw cap |
| Closure type | screw cap |
| Light protection | no |
| Application | Urine tube |
| Base shape | round base |
| Working volume | 3.2 ml |
| Recommended centrifugation | 400 x g |
| Centrifugation time | 5 minutes |
| Connection | Luer (m) |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Sample volume | 3.2 ml |
| Diameter | 13 mm |
| Length with cap | 90 mm |
| Length without cap | 75 mm |
| Length with cap and plunger | 109 mm |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Product material | Polypropylene (PP) |
| Product color | transparent |
| Cap material | High-density polyethylene (HD-PE) |
| Cap color | green |
| Tube material | Polypropylene (PP) |
| Plunger material | High-density polyethylene (HD-PE) |
| Plunger rod material | Polystyrene (PS) |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Meets requirements | IATA, ADR |
| Product category | In-vitro diagnostics (IVD) |
| CE certified | CE – manufacturer’s self-declaration |
| Purity standard | sterile |
| Sterilization | Electron beam irradiation |
| Safety data sheet | yes |
| Mass-produced | yes |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Minimum order quantity | 500 |
| Type of smallest packaging | blister |
| Pieces per inner packaging | 100 |
| Pieces per outer packaging | 500 |
| Pieces per pallet | 13500 |
| Box depth | 351 mm |
| Box width | 151 mm |
| Box height | 171 mm |
| Packaging depth | 778 mm |
| Packaging width | 368 mm |
| Packaging height | 195 mm |
| Packaging volume | 0.0558 m³ |
| Product weight | 0.0046 kg |
| Packaging weight | 4.02 kg |
| Inner box EAN | 4038917983143 |
| Box EAN | 4038917983150 |

Multi-adapter, Luer lock connection, for S-Monovette®, 1 piece/blister, 100 pieces/package, sterile, non-pyrogenic, endotoxin-free.

Urine Monovette®, Z, no additive, urine tube, (LxØ): 92 x 15 mm, transparent, with scale, Luer screw cap, yellow stopper,…

S-Monovette® safety needle, needle (ØxL): 20G x 1 1/2”, color code: yellow, 1 piece/blister, sterile, pyrogen-free/endotoxin-free, 50 pieces/box