
S-Monovette® Serum CAT, 1.2 ml, cap red, (LxØ): 66 x 8 mm, with plastic label
S-Monovette® Serum CAT, preparation: Clotting activator, 1.2 ml, screw cap with membrane, red cap, ISO color code, without cap: 66…
Home / Products / Venous blood / S-Monovette® Lithium heparin LH, 2.6 ml, cap green, (LxØ): 65 x 13 mm, with paper label
S-Monovette® Litijum heparin LH, priprema: litijum heparin, 2.6 ml, membranski navojni poklopac, zeleni čep, kod boje: ISO, bez čepa: 65 x 13 mm, sa papirnom etiketom, etiketa/štampa: zelena, 50 kom/komplet, sterilno.
| Parameter | Value |
|---|---|
| Sampling type | venous |
| Preparation type | Lithium heparin |
| Preparation concentration | 20 IU/ml blood |
| Color code | ISO |
| Label/Print | with paper label |
| Label/Print color | green |
| Scale | filling mark |
| Cap | membrane screw cap |
| Closure type | screw cap |
| Recommended centrifugation | 2000 x g |
| Centrifugation temperature | 20 °C |
| Centrifugation time | 10 minutes |
| Leak-proof | yes |
| Connection | membrane screw cap |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Sample volume | 2.6 ml |
| Outer cap diameter | 16 mm |
| Diameter | 13 mm |
| Length with cap | 81 mm |
| Length without cap | 65 mm |
| Length with cap and plunger | 102 mm |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Product color | transparent |
| Cap material | High-density polyethylene (HD-PE) |
| Cap color | green |
| Membrane material | rubber |
| Tube material | Polypropylene (PP) |
| Plunger material | High-density polyethylene (HD-PE) |
| Plunger rod material | Polystyrene (PS) |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Compliance | IATA, ADR |
| Product category | In-vitro diagnostics (IVD) |
| CE certified | CE – manufacturer’s self-declaration |
| Cleanliness standard | sterile |
| Sterilization | Electron beam irradiation |
| Mass production item | yes |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Minimum order quantity | 500 |
| Type of smallest packaging | box |
| Pieces per inner packaging | 50 |
| Pieces per outer packaging | 500 |
| Pieces per pallet | 42000 |
| Box depth | 171 mm |
| Box width | 105 mm |
| Box height | 73 mm |
| Package depth | 388 mm |
| Package width | 358 mm |
| Package height | 125 mm |
| Package volume | 0.0174 m³ |
| Product weight | 0.0043 kg |
| Package weight | 2.86 kg |
| EAN inner box | 4038917134279 |
| EAN outer box | 4038917025584 |

S-Monovette® Serum CAT, preparation: Clotting activator, 1.2 ml, screw cap with membrane, red cap, ISO color code, without cap: 66…

Tempus1800® Quantit is developed to meet the need for sending multiple samples simultaneously, without any packaging. Up to 25 samples…

S-Monovette® Serum CAT, preparation: Coagulation activator, 7.5 ml, membrane screw cap, red stopper, ISO color code, without cap: 92 x…