
S-Monovette® Serum CAT, 7.5 ml, cap red, (LxØ): 92 x 15 mm, with paper label
S-Monovette® Serum CAT, preparation: Coagulation activator, 7.5 ml, membrane screw cap, red stopper, ISO color code, without cap: 92 x…
Home / Products / Diagnostics / Urine / Urine Monovette®, 10 ml, cap yellow, (LxØ): 102 x 15 mm, 1 piece(s)/blister
Urine Monovette®, nominal volume: 10 ml, no additive, urine tube, (LxØ): 102 x 15 mm, transparent, with scale, material: PP, Luer screw cap, yellow stopper, with collection tip, with plastic label, sterile, 1 piece/blister
| Parameter | Value |
|---|---|
| Sampling method | Aspiration |
| Preparation type | no additive |
| Label/Print | with plastic label |
| Label/Print color | transparent/yellow |
| Scale | yes |
| Cap | Luer screw cap |
| Closure type | screw cap |
| Light protection | no |
| Application | Urine tube |
| Example of use | collection, transport, and storage of urine |
| Base shape | round base |
| Working volume | 10 ml |
| Recommended centrifugation | 400 x g |
| Centrifugation time | 5 minutes |
| Connection | Luer (m) |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Sample volume | 10 ml |
| Diameter | 15 mm |
| Length with cap | 117 mm |
| Length without cap | 102 mm |
| Length with cap and plunger | 127 mm |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Product material | Polypropylene (PP) |
| Product color | transparent |
| Cap material | High-density polyethylene (HD-PE) |
| Cap color | yellow |
| Tube material | Polypropylene (PP) |
| Plunger material | High-density polyethylene (HD-PE) |
| Plunger rod material | Polystyrene (PS) |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Meets requirements | IATA, ADR |
| Product category | In-vitro diagnostics (IVD) |
| CE certified | CE – manufacturer’s self-declaration |
| Purity standard | sterile |
| Sterilization | Electron beam irradiation |
| Mass-produced | yes |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Minimum order quantity | 500 |
| Type of smallest packaging | blister |
| Pieces per inner packaging | 100 |
| Pieces per outer packaging | 500 |
| Pieces per pallet | 13500 |
| Box depth | 351 mm |
| Box width | 151 mm |
| Box height | 171 mm |
| Packaging depth | 778 mm |
| Packaging width | 368 mm |
| Packaging height | 195 mm |
| Packaging volume | 0.0558 m³ |
| Product weight | 0.0084 kg |
| Packaging weight | 5.82 kg |
| Inner box EAN | 4038917104432 |
| Box EAN | 4038917009874 |

S-Monovette® Serum CAT, preparation: Coagulation activator, 7.5 ml, membrane screw cap, red stopper, ISO color code, without cap: 92 x…

SAHARA 4 100/240 V, for thawing and warming blood products in plastic bags prior to transfusion, max. capacity: 4 storage…

Microvette® 200 Serum CAT, for capillary blood collection, coagulation activator, red cap, flat base