
S-Monovette® GlucoEXACT FC, 3.1 ml, cap grey, (LxØ): 75 x 13 mm, with paper label
S-Monovette® GlucoEXACT FC, preparation: Citrate/fluoride/EDTA, 3.1 ml, membrane screw cap, grey cap, EU/ISO color code, without cap: 75 x 13…
Home / Products / Diagnostics / Urine / Urine Monovette®, Z, cap yellow, (LxØ): 92 x 15 mm, 1 piece(s)/blister
Urine Monovette®, Z, no additive, urine tube, (LxØ): 92 x 15 mm, transparent, with scale, Luer screw cap, yellow stopper, with collection tip, with plastic label, suitable for Tempus® sample transport system, sterile, 1 piece/blister
| Parameter | Value |
|---|---|
| Sampling method | Aspiration |
| Preparation type | no additive |
| Label/Print | with plastic label |
| Label/Print color | yellow/white |
| Scale | yes |
| Cap | Luer screw cap |
| Closure type | screw cap |
| Light protection | no |
| Application | Urine tube |
| Suitable for | Tempus® sample transport system |
| Base shape | round base |
| Working volume | 8.5 ml |
| Recommended centrifugation | 400 x g |
| Centrifugation time | 5 minutes |
| Connection | Luer (m) |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Diameter | 15 mm |
| Length with cap | 106 mm |
| Length without cap | 92 mm |
| Length with cap and plunger | 127 mm |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Product color | transparent |
| Cap material | High-density polyethylene (HD-PE) |
| Cap color | yellow |
| Tube material | Polypropylene (PP) |
| Plunger material | High-density polyethylene (HD-PE) |
| Plunger rod material | Polystyrene (PS) |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Meets requirements | IATA, ADR |
| Product category | In-vitro diagnostics (IVD) |
| CE certified | CE – manufacturer’s self-declaration |
| Purity standard | sterile |
| Sterilization | Electron beam irradiation |
| Safety data sheet | no |
| Mass-produced | yes |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Minimum order quantity | 500 |
| Type of smallest packaging | blister |
| Pieces per inner packaging | 100 |
| Pieces per outer packaging | 500 |
| Pieces per pallet | 13500 |
| Box depth | 351 mm |
| Box width | 151 mm |
| Box height | 171 mm |
| Packaging depth | 778 mm |
| Packaging width | 368 mm |
| Packaging height | 195 mm |
| Packaging volume | 0.0558 m³ |
| Product weight | 0.0078 kg |
| Packaging weight | 5.51 kg |
| Inner box EAN | 4038917992558 |
| Box EAN | 4038917992565 |

S-Monovette® GlucoEXACT FC, preparation: Citrate/fluoride/EDTA, 3.1 ml, membrane screw cap, grey cap, EU/ISO color code, without cap: 75 x 13…

Multi-adapter, Luer connection, for S-Monovette®, 1 piece/blister, 100 pieces/package, sterile, non-pyrogenic, endotoxin-free.

S-Monovette® Serum CAT, preparation: Coagulation activator, 9 ml, membrane screw cap, red stopper, ISO color code, without cap: 92 x…